35. MVDr. František Prát | Žijeme Jihlavou
35. MVDr. František Prát

35_prat

 

 

František byl veterinářem, zahraničním expertem v Alžírsku, manažerem Kosteleckých uzenin, a také spoluzakladatelem Strany zelených na Jihlavsku. Nyní je František v důchodu.

 

František Prát toho dosáhl za celý život mnoho. Byl veterinářem, zahraničním expertem v Alžírsku, manažerem Kosteleckých uzenin, a také spoluzakladatelem Strany zelených na Jihlavsku. Doktor Prát se narodil v roce 1934, v jedné vesničce na moravském Slovácku, v zemědělské rodině. Právě zde získal svoji lásku ke zvířatům i k venkovu. V 50. letech na vlastní kůži poznal stalinistický režim v Československu. „Můj otec nechtěl vstoupit do JZD, tak ho zavřeli do tábora nucených prací. Bratr, poněvadž měl nemístné poznámky k našim představitelům, jmenovitě ke Klementu Gottwaldovi, dostal osm let v Jáchymově,“ vzpomíná na pohnuté osudy své rodiny František Prát.

Kvůli osudu svých příbuzných měl problém se po maturitě dostat na vysokou školu. Chvíli proto pracoval jako řadový zaměstnanec JZD. Zde obdržel velmi dobrý posudek, který mu umožnil, že jej na vysokou školu přece jenom přijali. Chtěl se stát veterinárním lékařem, což se mu v roce 1959, po absolutoriu na vysoké škole, podařilo. Veterinární práce Františka Práta zavála z rodné jižní Moravy na Vysočinu. Po vojně nejprve působil v Kamenici nad Lipou. Odsud byl zanedlouho poté přeložen do Jihlavy, kde působil jako veterinární lékař.