pí. Silvie Čermánková - Podporovatelka | Žijeme Jihlavou
pí. Silvie Čermánková - Podporovatelka

38-podporovatelka_cermakova

 

 

Podporovatelka ŽiJ, radní města Jihlavy, ředitelka SUPŠ Helenín


Jsem absolventkou Filozofické fakulty Masarykovi univerzity. Skoro čtvrt století jsem pracovala v Muzeu Vysočiny Jihlava, kde jsem kromě tvorby kulturněhistorických přednášek a edukačních programů byla i autorkou vlastních projektů Muzeum na dlažbě a volného cyklu besed o současných společenských výzvách Dějiny na vlastní kůži. Jsem hrdá, že jsem se aktivně podílela na mnoha dalších projektech: například site specific Divadlo na Staré plovárně, Den Země, Noc kostelů, Den evropského kulturního dědictví, Urban game, festival poezie Kvílení, komentované historické procházky, happeningy.

V současné době jsem druhý rok ředitelkou Střední umělecko-průmyslové školy Jihlava-Helenín, kde také vyučuji dějiny výtvarného umění. Jsem členkou Rady města Jihlavy pro oblast kultury. Stále se však věnuji kultuře a umění ve veřejném prostoru, abych podpořila akce pro setkávání a komunikaci a došlo například k oživení jihlavského náměstí - namátkou nová podoba vánočních oslav, letní program Léto s gustem atp. Připravila jsem změny (několika vyhlášek) vedoucí k omezení používání pyrotechniky ve prospěch uvolnění pravidel pro busking a zejména pro organizátory vznikla možnost využít snadno, rychle a bez zbytečného papírování Živé scény, pouliční galerie Nonstrop získala prostor celé unikátní Malé lazebnické uličky.

Mezi své úspěchy si dovolím jmenovat i moderní rekonstrukci vstupní haly Domu Gustava Mahlera, novoroční videomaping, jež odstartoval na jaře tradiční mahlerovský festival, a ten si po dvaadvaceti letech konečně takové zahájení zaslouží. A chystá se nový tematický mural art - velkoplošná malba symbolicky u cesty Jihlava – Vídeň.

A neformálně? Stále platí: Husákovo dítě, jiskra, pionýrka a dětská aktivistka ochotná organizovat v hloubce osmdesátých let úklid břehu rybníka pro pár labutí, od raných devadesátých let hledačka životního optimismu. Matka dvou synů a skeptická idealistka a odhodlaná pěstitelka nezlomného přesvědčení, že to hlavní v životě nenajde v peněžence, ale v nadhledu. Emancipovaná a neochotná přistoupit na možnost, že by pravda a láska nakonec přece jenom neměla zvítězit nad lží a nenávistí.